קטגוריות
כללי

פיזור שכלי

אני רוצה לספר לכם על המוצר המצליח שלנו, ®Ridiculife, שנמצא היום כמעט בכל בית בעולם.

אתם מרימים גבה ולא מבינים על מה אני מדבר, אבל בטוח ששמעתם על המוצר הזה בשמות אחרים, כמו "חיים בורגניים", "ללכת בתלם" או "למכור את נשמתך לשטן". רק שתדעו, אלה בדרך כלל חיקויים זולים של הדבר האמיתי, ואין עליהם אחריות. אני ממליץ לכם לקנות את המוצר הרשמי ולקבל שקט נפשי איכותי שלא יורד בכביסה.

(אגב, המושג "שקט נפשי” הוא פטנט רשום של החברה שלנו, ומהווה חלק בלתי נפרד מסל השירותים של ®Ridiculife).

אולי שמתם לב שמשהו יסודי השתבש בעולם בעשורים האחרונים, נגיד מאמצע שנות התשעים של המאה הקודמת. קשה לשים את האצבע על הרגע המדויק שבו עשינו את הצעד המכריע בחציית הגבול אל מחוזות הטירוף הסופני, כי זה לא שהאנושות היתה כזאת שפויה גם קודם. אני אישית הרגשתי שזה קרה כשהטלוויזיה בכבלים הגיעה לארץ. כל אחד וההרגשה שלו.

בכל אופן, מה שלא ידעתי אז, ומה שרבים לא יודעים גם עכשיו, הוא שזה היה הרגע שבו ®Ridiculife הגיע אלינו, בהשקה שקטה מתחת לרדאר.

(כן, גם המילה "השקה" היא שלנו. לפני שהבלגן התחיל אף אחד לא השתמש בה, מלבד כדי לתאר הפלגת בכורה של ספינות. אפשר למצוא אותה במילון הבולשיט הטרנדי המעודכן שאנחנו מוציאים לאור מדי שנה).

אז מה, בעצם, המוצר הזה עושה? קשה להסביר במילים. אני לא מתחמק, פשוט אין הרבה דרכים לתאר תופעה רחבה ומסועפת כל-כך, שהשורשים שלה נמצאים עמוק בכל מקום שאפשר להעלות על הדעת. אני לא לגמרי משוכנע שאפילו אני, בתור אחראי משמרת מצטיין במחלקת המכירות של ®Ridiculife, מבין בעצמי במה מדובר.

הדבר היחיד שאני יכול להגיד בביטחון יחסי הוא שזו צורת חיים חדשה שבה מילת המפתח היא "בידור”.

אני מניח שהתרגלתם לראות בבידור משהו בלתי מזיק, עיסוק צדדי שמוסיף טעם לחיים שאחרת היו תפלים ומשעממים. המחשבה הזאת היא, כמובן, הכרחית כדי שהמוצר שלנו יעבוד בצורה חלקה. אבל הקשר שלה למציאות רופף ביותר.

למעשה בידור מהסוג שקיים היום הוא לא סתם פעילות לשעות הפנאי, אלא אידיאולוגיה, תפיסת עולם כוללת. אם היינו קוראים לו דת, זו היתה הדת החזקה והפופולרית ביותר בהיסטוריה; אבל בדת צריך להאמין, והבידור לא תלוי באמונה של אף אחד. ההצטרפות אליו היא תוצאה כמעט הכרחית של חשיפה לתוכן המתאים, ולא קשורה לעניינים שבלב.

בנקודה הזאת אף אחד לא מנסה לעבוד עליכם. אין כאן סודות גדולים, אלא רק מושגים מעורפלים. המילה בידור באה מהשורש ב-ד-ר, שפירושו "פיזור", ומי ששם לב למשמעות הזאת, מניח שהכוונה היא לפיזור של שעמום. זה גם מה שכתוב במילון. אבל לא את השעמום אנחנו מפזרים כאן, אלא את המשועמם עצמו.

המטרה, אם אני מבין אותה נכון, היא לשחרר את לקוחות ®Ridiculife מהנטל הקיומי שמונח על כתפי כל אדם שלא רכש את המוצר. וזה קורה באמצעות השיטפון הבידורי שהציף את העולם ולא השאיר אף חתיכת קרקע יבשה.

צריכת בידור היא בעצם תהליך של אילוף, שבו לומדים לקבל כל מסר ורעיון בתנאי שהוא מגרה את החושים. זכות התגובה מבוטלת ומוחלפת בחובת ההרגשה. אם הרגשת משהו, טוב או רע, עשית את שלך – את הדבר היחיד שמותר לך לעשות ביחס לתוכן שאתה צורך.

ההרגלים התלותיים שמתפתחים תוך כדי שגרת חיים של צופה, מאזין, נמען, גולשים בקלות מתחום הבידור לתחומים אחרים. הצורך להרגיש משהו בכל מחיר יכול באותה מידה לקבל סיפוק גם בפוליטיקה, או בעבודה, או ביחסים בין אישיים. מה שחשוב הוא החוויה, ולא התפקיד שלך בתוך החוויה (אין לך תפקיד כזה).

זה לא מקרה שוויכוחים פוליטיים בין חברים מזכירים יותר קרקס היסטרי של הטחת עלבונות מאשר דיון שכלתני בשיטות העדיפות לניהול מדינה. זה לא מקרה שחיי האהבה בעולם האמיתי מתנהלים כמו אופרת סבון, כולל ציטוטים מדויקים של שורות דיאלוג שכיחות. זה לא מקרה שסמים ממכרים הפכו לסוג של בידור אגבי שאנשים לא יכולים לדמיין את עצמם בלעדיו. הכל חלק מהמוצר שלנו, שהופך את החיים מטרגדיה לקומדיה, ואז לפארסה. בוודאי תסכימו איתי שזה הרע במיעוטו.

הלקוחות שלנו, בכל אופן, מרוצים. אין להם ברירה, כי את המוצר הזה אי אפשר להחזיר. ואם לא הצלחתי לשכנע אתכם להצטרף למשפחת ®Ridiculife האוהבת והחמה, זה בסדר, כי רוב הסיכויים שכבר הצטרפתם מזמן ופשוט לא שמתם לב.

ככה גם אני נעשיתי לקוח. הסחת דעת זה דבר מסוכן, במיוחד כשהיא נעימה. אבל אל תדאגו, ואל תנסו ללכת נגד הזרם, כי לא הכל אבוד: אני יכול לפרוס לכם את דמי המנוי להרבה מאוד תשלומים נוחים.