קטגוריות
כללי

2022-10-31

יש עולם אחד שבו כל הקיום הוא אסתטי ובעל משמעות, מלבד אולם תצוגה בודד שבו מוצגות תערוכות מתחלפות של פריטים שנגנבים מדי פעם ומובאים הנה מעולם אחר ומרוחק — פריטים מוזרים שהם פרי מאמץ קדחתני אך עקר של יושבי אותו עולם להגיע אל אותה אמנותיות שכאן, בעולם הזה, נולדת מדי רגע מעצמה בטבעיות גמורה. המבקרים באולם מגיעים אליו כדי להשתומם, ואז לרחם, ואז לאבד את הסבלנות ולברוח מהר חזרה החוצה, אל זרועותיה האוהבות של המציאות.

There is a certain world where all of existence is aesthetic and meaningful, except for a single gallery with rotating exhibitions of objects that are occasionally stolen and brought back from a different, remote world—strange artifacts that are the result of a frantic yet fruitless effort to attain that artistic quality that here, in this world, springs up at every turn spontaneously and naturally. The visitors who come to this gallery do so to be perplexed, then to feel pity, and finally to lose their patience and quickly run back outside, into the loving arms of reality.

3 replies on “2022-10-31”

אתמול אמרתי ל-מ' תלמיד מקסים שלי שאני מציע שמדי פעם יצא מהעולם שכתבת עליו ויבוא לבקר אותנו. ואז הוא תפס אותי ברגע של ניתוק מוחלט [כולם כתבו תרגיל בכיתה, היתה דממה מלאה]. אמרתי לו, כמוך, גם אני מבקר בעולם ההוא.
נדמה לי שגם הוא וגם אני, האם גם אתה, מעדיפים אותו על פני המציאות.

אהבתי

אני שקוע בקאנט לאחרונה, לאחר תקופה ארוכה בה קראתי את בקורת התבונה הטהורה בתרגום מזעזע, אני קורא פרשן שלו, ואכן לפי קאנט בכל מקרה אין לנו סיכוי לזהות את העולם האמיתי, והמציאות היא רק תופעות, שיכולת האפרצפציה שלנו הופכים לשלם קוהרנטי.
אז באמת, העולם ההוא כנראה הוא העולם "כמות שהוא".
אבל ובאמת, לולא הגוף הזה שלי זקוק היה באוכל ובהפרשות שונות – נראה לי לא הייתי יוצא לעולם מהעולם הנהדר ההוא.

Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s