קטגוריות
כללי

2023-04-16-2

למה אנשים מסתבכים כל כך עם ההגדרות של שמאל וימין, ומתקשים להסביר איפה עובר הגבול ביניהם? כי למעשה אין כאן שני צדדים פוליטיים, אלא רק אחד: רק השמאל הוא אידיאולוגיה עם מאפיינים מזהים ברורים — שאפשר לסכם אותם בשתי המילים "קולקטיביזם מהפכני" — בעוד שמה שמכונה "ימין" הוא פשוט כל מה שהיה קיים באופן טבעי בחוויה האנושית לפני הולדתו המלאכותית של השמאל, ועדיין קיים בה למרות מאמצי ההחרבה השמאליים. התווית "ימין" מתייחסת למעשה לאדם הלא-פוליטי, זה שהיה כאן תמיד, ושמעשיו ומחשבותיו בעניינים שונים עשויים להימצא בכל עמדה, כולל בעמדות שהשמאל לקח עליהן בעלות ושאכן מתפקדות כשמאל כשהן משולבות יחד במסגרת אידיאולוגיה כוללת. זה מסביר גם את הקושי המובנה של אזרחים מן השורה לעמוד בפני מתקפה שמאלית מאורגנת על יסודות החברה: האדם הרגיל — בין אם הוא נוטה נפשית להאמין לשמאל או לתעב אותו — הוא ישות "ימנית", כלומר חסרת תודעה פוליטית, ולכן לא נמצא בכלל על המגרש שבו משחקת הקבוצה השמאלית נגד שער ריק.

Why do people have so much trouble with the definitions of Left and Right, and find it so difficult to identify the boundary between them? Because in fact, there are not two political sides here, but only one: only the Left is an ideology with clear characteristics — which can be summed up using the two words "revolutionary collectivism" — while the thing called "Right" is merely everything that had naturally existed in human experience before the Left's artificial birth, and continues to exist in it despite the Leftist destructive efforts. The label "Right" actually signifies the non-political person, the one who has always been around, and whose actions and thoughts in the context of various matters may be found in any position, including positions which the Left has appropriated for itself and which indeed function as Left when integrated into a comprehensive ideology. This also explains the inherent difficulty of ordinary citizens to resist an organized Leftist assault on the foundations of society: the ordinary person — whether he is mentally inclined to believe the Left or to detest it — is a "Rightist" entity, that is, devoid of political consciousness, and is therefore entirely absent from the field on which the Leftist team plays against an unguarded goal.

4 replies on “2023-04-16-2”

משהו כזה (האמור אינו מהווה חוות דעת מקצועית ואינו מחליף אבחנה בקליניקה).
אולי זה קשור לרעיון המרקסיסטי הוותיק שלכל האנשים "הרגילים" (כלומר אלה שאינם מרקס) יש "תודעה כוזבת", ורק אם מעירים אותם הם נהיים "צודקים", כלומר משתייכים לשמאל. החלק הנכון ברעיון הזה הוא לדעתי שיש מצב תודעתי טבעי ויש את ההרעלה הפוליטית שהופכת אותו למשהו אחר לגמרי. וזה אולי גם מסביר למה לעתים קרובות אנשים שנמצאים כביכול בשני צדדים פוליטיים מנוגדים מגלים שהם מסכימים על הרבה פרטי מדיניות כשמנתקים אותם מהכותרת הגדולה.

Liked by 1 person

אהה, אם כך קרא לי ניטשיאני – ימני שהתעורר מחיבוק העדר הרגיל והנורמטיבי, שגילה לידו מישהו רעב, שמישהו אחר מכה בו נמרצות. אז נכון שמשה הרג את השוטר המצרי [זוכר?], והמהפיכה הצרפתית היתה ימנית לגמרי, כידוע. 🙂

אהבתי

גם אני סוג של ניטשיאני, ואפילו המצאתי את הסלוגן "ניטשה צדק".
ההתעוררות בגלל הכאה מתייחסת למקרה שבו ניטשה ראה מישהו מתעלל בסוס ורץ להגן עליו? אני מקווה שלא, כי זה היה הרגע שבו הוא השתגע!

Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s